V sredo, 7. 5. 2025, smo se  učenci 4. in 5. razreda odpravili v knežje mesto.  Ogledali smo si Pokrajinski muzej Celje, ki domuje v Knežjem dvoru, nekdanji graščini Celjskih grofov v starem delu Celja. Pred vhodom nas je pričakal veličastni katapult. Nato nas je vodička popeljala do podzemnih ruševin mesta. Najprej smo si ogledali rimsko glavno cesto, ki je bila za takratni čas zelo prefinjena in dobro zasnovana. Zgrajena je bila v obliki ovala, da je omogočala odtekanje vode. Sledil je ogled starega vhoda v mesto in rimskega pokopališča, ki pa je bilo precej neobičajno, saj je stalo ob cesti, ki simbolizira prehod med pokojnimi in živečimi. Ogledali smo si še ostanke rimske hiše in spoznali, kako napredno so živeli.

Pot nas je vodila skozi stalno arheološko razstavo, ki predstavlja kulturno in materialno dediščino vseh arheoloških obdobij, od stare kamene dobe do preseljevanja ljudstev in naselitve starih Slovanov. Zanimivo si je bilo ogledati najstarejšo iglo na svetu.

Nato smo se sprehodili po starem mestnem jedru in obhodili razstavo Mesto pod mestom. Pot nas je vodila do jugovzhodnega vogalnega obrambnega stolpa, ki je del srednjeveškega obzidja mesta in ga imenujemo Špitalski ali Vodni stolp.

Očarala sta nas kipa dveh čislanih Celjanov – fotografa Josipa Pelikana ter popotnice Alme Karlin, ki je govorila kar 12 jezikov ter prepotovala celotno Evropo.

Skupaj preživeti dan nam je bil všeč, ker je bil zanimiv, poučen in sproščen ter manj naporen kot pouk.

Orodna vrstica za dostopnost